Implantologia to dziedzina stomatologii, która prężnie się rozwija. Coraz więcej pacjentów przekonuje się do zabiegu z zastosowaniem implantów. Jest to obecnie najbardziej doskonały sposób uzupełniania braków zębowych. Wszczepienie implantów zębów pozwala na przywrócenie estetyki i funkcjonalności uzębienia. Niesie także szereg innych zalet. Efekty zabiegu są bardzo trwałe i wytrzymałe, a jego przeprowadzenie bezbolesne dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Leczenie implantologiczne w naszym gabinecie objęte jest dożywotnią gwarancją.
Spis treści
Czym są implanty i jak zastępują zęby?
Implant zębowy, nazywany też wszczepem śródkostnym, to niewielka, najczęściej tytanowa śruba, która mocowana jest w takcie zabiegu w kości szczęki lub żuchwy.
W ten sposób zastępuje on korzeń naturalnego zęba. W momencie zrośnięcia się wszczepu z kością można na nim osadzać odpowiednio dobrane uzupełnienia protetyczne.
W przypadku uzupełnienia jednego braku zębowego będzie to korona protetyczna, w przypadku utraty kilku zębów mocujemy most protetyczny, a gdy problemem pacjenta jest bezzębie, wszczepiamy kilka implantów i mocujemy na nich protezę całkowitą.
W naszym gabinecie zajmujemy się również wszczepianiem implantów zygomatycznych. Umieszcza się je w kościach jarzmowych (policzkowych), a nie w szczęce, jak tradycyjne implanty.
Jest to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów, którzy posiadają rozległe zaniki kostne – omijamy wtedy często wielomiesięczny okres regeneracji kości.
Implanty zygomatyczne są alternatywą dla pacjentów, którym zależy na szybkiej rekonstrukcji uśmiechu bez inwazyjnych procedur regeneracyjnych i przeszczepów kostnych, których mogą wymagać tradycyjne implanty.
Jak wygląda wszczepienie implantu?
Na początku ma miejsce wizyta konsultacyjna, podczas której wykonujemy przegląd zębów, wywiad lekarski i badania diagnostyczne.
To czas, kiedy pacjent może opowiedzieć nam o swoich obawach lub potrzebach w kwestii implantologicznej odbudowy utraconych zębów. Zależy nam na tym, aby nasi pacjenci czuli się komfortowo i bezpiecznie.
Podstawowym badaniem radiologicznym wykonywanym w celu zaplanowania zabiegu jest zdjęcie pantomograficzne oraz tomografia komputerowa szczęki i żuchwy, która pozwala otrzymać trójwymiarowy obraz interesującego nas obszaru kości.
Na podstawie wszystkich otrzymanych w ten sposób informacji powstaje szczegółowy plan leczenia implantologicznego oraz jego kosztorys, który przedstawiamy pacjentowi.
Bywa, że przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego przeprowadzamy również zabiegi, które są często niezbędne do implantacji. Należą do nich: sterowana regeneracja kości, przeszczepy kości oraz podnoszenie dna zatoki szczękowej (sinus lift).
Zabieg implantacji wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on bezbolesny. Następnie implant umieszczany jest w kości szczęki lub żuchwy.
Zastosowanie mikroskopu zabiegowego pozwala na znaczne powiększenie i podświetlenie pola zabiegowego, co przekłada się na wyjątkową precyzję i szybkość zabiegu.
Pacjent pojawia się w gabinecie ponownie po upłynięciu około 3-6 miesięcy. Tyle czasu zajmuje proces osteointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością. Zbyt wczesne podjęcie dalszego leczenia może spowodować odrzucenie implantu.
Po wyznaczonym czasie ma miejsce kolejny etap – odsłonięcie implantu i założenie na nim śruby gojącej. Taki zabieg wykonywany jest w celu dokładnego wygojenia się błony śluzowej w najbliższym otoczeniu implantu, a także aby ochronić przed ponownym pokryciem przez dziąsło platformy implantu zębowego. Na ostatni etap leczenia implantologicznego należy poczekać jeszcze około 2 tygodnie.
Po tym czasie ma miejsce zamocowanie na implancie wybranej odbudowy protetycznej. Praca tego typu jest starannie dobrana do koloru i kształtu pozostałego, naturalnego uzębienia pacjenta.
Czy warto zdecydować się na implanty zębowe?
Współczesna stomatologia nie dostarcza lepszego sposobu na uzupełnienie braków zębowych niż implanty stomatologiczne. Taka metamorfoza uśmiechu to liczne zalety:
- implanty zębowe mogą być zastosowane także u alergików, ponieważ są biokompatybilne,
- efekt jest bardzo estetyczny, implanty trudno odróżnić od naturalnych zębów,
- są bardzo funkcjonalne – dają poczucie posiadania naturalnych zębów,
- usuwają wady wymowy oraz problemy z przeżuwaniem pokarmów, a co za tym idzie – problemy pokarmowe,
- pozwalają na prostą higienę jamy ustnej – można je czyścić tak, jak pozostałe zęby,
- to rozwiązanie bardzo wygodne – nie powoduje podrażnień śluzówki,
- zabieg wykonany niezwłocznie po utracie zęba sprawia, że nie dochodzi do zaniku kości (w której jest umieszczony).
Ponadto implanty zębowe wpływają na wygląd pacjenta i jego samopoczucie. Twarz po utracie zębów zmienia swój wyraz. W okolicy ust pojawiają się zmarszczki, wygląda na smutną lub zmęczoną.
Zabieg wszczepienia implantów przywraca jej naturalny wygląd, dodaje uroku, a nawet pewności siebie w kontaktach z innymi osobami.
Koniec z kompleksami i zakłopotaniem – implanty zębowe to odzyskany komfort życia!
FAQ - Najczęściej zadawane pytania
1.Czy wszczepienie implantu jest bolesne?
Wszczepienie implantu jest zabiegiem bezbolesnym, gdyż przed jego rozpoczęciem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Etap chirurgiczny odbywa się stosunkowo szybko. W zależności od zakresu pracy trwa od 20 minut do 1 godziny. Dyskomfort może się pojawić jedynie po ustąpieniu znieczulenia, czyli po powrocie pacjenta do domu. Pacjent zawsze zaopatrzony jest przez nas w receptę na leki pozabiegowe i powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. W przypadku wystąpienia obrzęku w okolicy zabiegu dobrze jest przykładać zimne kompresy.
2.Czy implanty zębowe są bezpieczne?
Tytan jest materiałem kompatybilnym, czyli neutralnym dla organizmu człowieka, dzięki czemu zabieg wszczepienia implantów jest bezpieczny. W naszym gabinecie pacjenci mogą mieć pewność, że zabieg wykonujemy jedynie przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Dodatkowo wieloletnie doświadczenie i nowoczesne wyposażenie gabinetu pozwala nam zagwarantować pacjentom zadowolenie z przebiegu zabiegu i jego efektów.
3.Ile kosztuje implant zęba?
Koszt zabiegów z zastosowaniem wszczepów śródkostnych zależy od wielu czynników. Pacjent zapoznaje się ze szczegółowym kosztorysem po przygotowaniu przez nas planu leczenia. Dopiero po ustaleniu, jakie zabiegi należy wykonać, aby móc wykonać bezpieczną implantację, możemy konkretnie określić, jaka będzie cena całego procesu leczenia. Ponadto jest ona zależna od ilości uzupełnianych braków zębowych i typu zastosowanych uzupełnień protetycznych. Z orientacyjną ceną zabiegu pacjent może zapoznać się odwiedzając stronę internetową gabinetu lub kontaktując się telefonicznie z recepcją.
Cennik zabiegów
Wszczepienie implantu
Wszczepienie implantu Straumann za pomocą szablonu chirurgicznego
Odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej
Sinus lift
podniesienie dna zatoki szczękowej
Tymczasowa korona na implancie