O ważności profilaktyki medycznej mówił już Hipokrates w przypisywanej mu maksymie – “Lepiej jest zapobiegać niż leczyć”. Podobnie jest w stomatologii. Regularna higiena jamy ustnej w domu i systematyczna profilaktyka stomatologiczna w gabinecie stomatologicznym pozwalają zachować zdrowe zęby i piękny uśmiech przez długie lata.
Spis treści
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza to zabiegi obejmujące zarówno profilaktykę stomatologiczną, jak i leczenie próchnicy zębów. Rodzaje przeprowadzonych zabiegów uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby.
W celu wykrycia drobnych zmian próchnicowych stosujemy środek Caries Detector oraz specjalistyczną lampę, które wskazują zdemineralizowane tkanki twarde zęba, dzięki czemu możliwe jest mikrozachowawcze opracowanie ubytku próchnicowego.
Tego rodzaju zabieg to tzw. infiltracja próchnicy. Zabieg jest prosty i wykonywany w ciągu jednej wizyty. Polega na aplikacji na zęby specjalnej, płynnej żywicy infiltrującej, która wnika w zdemineralizowane szkliwo i prowadzi do jego ponownej remineralizacji.
Początki próchnicy w prosty i bezbolesny sposób zostają skutecznie zahamowane, a tkanki zęba maksymalnie oszczędzone.
Początek rozwoju próchnicy nie musi zatem oznaczać potrzeby wykonania inwazyjnych zabiegów.
Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
W sytuacji, gdy brakuje regularnej profilaktyki próchnicy zębów, dochodzi do rozwoju choroby. Kiedy stan zapalny przeniknie do miazgi zęba, konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego pod mikroskopem.
W naszym gabinecie wykonujemy je w powiększeniu pola zabiegowego z użyciem lupy ExamVision oraz Zeiss.
Pozwala to na zachowanie maksymalnej precyzji i opracowanie nawet trudno dostępnych kanałów korzeniowych.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem, nazywane też endodontycznym, rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego z pacjentem i badań diagnostycznych.
Dawne praktyki endodoncji odeszły już w niepamięć, jednak wielu pacjentów nadal obawia się leczenia. Przykładamy dużą wagę do tego, aby szczegółowo wyjaśnić, jak będzie przebiegało leczenie i upewnić pacjenta, że obecnie zabieg jest dużo szybszy i całkowicie bezbolesny.
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Kanałowe leczenie zębów rozpoczyna się od przedostania do komory zęba i oczyszczenie jej z zainfekowanej tkanki.
Następnie kanały są odpowiednio kształtowane, dezynfekowane i uszczelniane materiałem wypełniającym. Ostatnim etapem w leczeniu kanałowym jest odbudowa zęba materiałem kompozytowym lub uzupełnieniem protetycznym.
Stomatologia dziecięca – leczenie stomatologiczne dzieci
Profilaktyka jest szczególnie ważna w leczeniu stomatologicznym najmłodszych pacjentów gabinetu. Szkliwo zębów mlecznych jest cieńsze niż w przypadku zębów stałych, przez co bardziej narażone na rozwój zmian próchnicowych.
W ramach profilaktyki wykonujemy także:
- zabieg z użyciem płynnego szkliwa – jest to środek, który można stosować zarówno na zęby mleczne, jak i stałe; wykazuje działanie wzmacniające zęby, pozwala utrzymać równowagę mineralną w jamie ustnej pacjenta oraz zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy; dodatkowo preparat posiada wiele smaków, co zachęca dzieci do zabiegu;
- lakierowanie zębów stałych oraz mlecznych – czyli inaczej fluoryzacja, wykonywana jest najlepiej po zabiegach higienizacji; polega na nałożeniu na szkliwo specjalnego lakieru o dużym stężeniu fluorków, czego efektem jest wzmocnieniem tkanek zęba i zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy; zabieg wykonujemy u dzieci i pacjentów dorosłych; w zabiegu stosujemy zarówno lakiery, jak i specjalne pianki smakowe na łuki zębowe;
- lakowanie zębów – polega na uszczelnianiu płynnym wypełniaczem zagłębień i bruzd naturalnie występujących na powierzchni żującej zębów; jej wygładzenie to łatwiejsza higiena jamy ustnej, bez obaw, że dziecko nie oczyści trudno dostępnych miejsc z resztek jedzenia.
Rodziców małych pacjentów zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych. Jesteśmy w stanie zauważyć wtedy pierwsze oznaki próchnicy zębów i wykonać proste, nieinwazyjne leczenie.
Początkową aktywność bakterii próchnicotwórczych można zatrzymać dzięki zastosowaniu nowoczesnych żeli do usuwania choroby.
Jest to alternatywa dla borowania, którego często bardzo boją się dzieci. Na zmienioną tkankę zęba nakładana jest mała kropla żelu.
Ten zmiękcza chorą powierzchnię zęba, dzięki czemu można w bezbolesny sposób usunąć ją (bez uszkodzenia zdrowej powierzchni zęba), a miejsce to wypełnić kompozytem.
Cennik zabiegów
Pakiet higienizacji
Skaling, piaskowanie, polishing, lakierowanie wraz z instruktażem higieny
Skaling
Piaskowanie
Kiretaż nad- i poddziąsłowy
z aplikacją leku oraz znieczuleniem - jedna ćwiartka łuku
Lakierowanie
Remineralizacja
płynne szkliwo, pianki smakowe
Lakowanie
Lakowanie poszerzone